Molens weer in functie

Joure - In de week dat Unesco het ambacht van molenaar heeft toegevoegd aan de lijst van immaterieel cultureel erfgoed werden de Skarrenmoune in Scharsterbrug en Penninga’s Molen in Joure na een ingrijpende renovatie weer officieel in gebruik genomen.

Burgemeester Fred Veenstra mocht zaterdagochtend 9 december de openingshandelingen verrichten en was onder de indruk van het resultaat van de herstelwerkzaamheden: ’Het zijn twee hele mooie molens in onze gemeente. De kleuren, het eeuwenoude technisch vernuft, het is prachtig. Ik wil een groot compliment geven aan iedereen die hieraan heeft meegewerkt. De grote klus is geklaard maar molens, die altijd in beweging zijn, hebben constant onderhoud nodig. Vrijwilligers zijn altijd welkom. Een leuke bijkomstigheid is dat het moment van deze officiële ingebruikname mooi samenvalt met alle aandacht die er op dit moment uitgaat naar het ambacht molenaar, dat door Unesco als cultureel erfgoed is aangemerkt.’

Molenaar Jesse Molenkamp heeft met zijn collega’s A.S. de Jong, Harm Zuidstra, Johannes Kooistra, Bernhard IJskes en Stijn Polman veel werk verzet de afgelopen maanden. ‘De restauratie van Penninga’s molen is niet helemaal volgens plan verlopen,’ vertelt Jesse. ‘We wisten dat twee achtkantstijlen heel slecht waren. Achtkantstijlen zijn de rechtopstaande draagbalken van de molen. Ze zijn essentieel voor de stevigheid. Toen het rietdek eenmaal was verwijderd, bleken er niet twee maar drie stijlen zeer slecht te zijn. Deze drie achtkantstijlen zijn gedeeltelijk vervangen en vier van de acht kanten zijn voorzien van een nieuw rietdek. Daarnaast heeft de molen volledig nieuwe wieken gekregen.’

‘De Skarrenmoune is al eerder aan bod gekomen en heeft nu een nieuwe schroef (de schroefpomp) en schroefbak, waar deze in draait. De molen heeft ook een compleet nieuw rietdek gekregen en de fokwieken zijn vervangen. Deze fokwieken zijn door onze vrijwilligers zelf gemaakt, dat is bijzonder.’

‘We openen beide molens tegelijk omdat ze van dezelfde stichting zijn en omdat ze allebei zijn gerestaureerd met subsidies van dezelfde fondsen. De grote ingrijpende renovaties hebben we nu achter de rug. De beide molens zijn in een goede staat maar moeten natuurlijk wel onderhouden worden,’ besluit Jesse Molenkamp. ‘Om gebruik te kunnen maken van subsidies, moet onze stichting eerst zelf een aanzienlijk deel van het te besteden bedrag bij elkaar zien te krijgen. Daarom zijn donateurs zo ontzettend belangrijk voor ons. Op dit moment loopt er een actie om donateurs te werven. Onder alle donateurs wordt een ballonvaart verloot. We hopen dat veel mensen bij willen dragen aan het onderhoud van de molens.’

Tekst: Gea de Jong-Oud